INFORMS NEWS: 2012 INFORMS Subdivision Awards

The following INFORMS awards were presented by the respective subdivisions, societies, sections, interest groups, etc. at the 2012 INFORMS Annual Meeting in Phoenix, Ariz., in November.

Applied Probability

2012 Erlang Prize

Ton Dicker (l) and Johan S.H. van Leeuwaarden (r).

Recipients:
Ton Dieker, H. Milton Stewart School of Industrial and Systems Engineering at the Georgia Institute of Technology; Johan S.H. van Leeuwaarden, Eindhoven University of Technology

Analytics Section

2011 Innovative Applications in Analytics Award

Recipient:
Booz Allen Hamilton

Recognized work:
“Enhancing Immigration Enforcement with Decision Analytics”

Aviation Applications

2012 Dissertation Prize

Rajesh Ganesan (l) and Amy Cohn (r) flank award-winner Marshall Lapp.

Recipient:
Marcial Lapp, University of Michigan
Recognized work:
“Methods for Improving Robustness and Recovery in Aviation Planning”

Computing Society

2012 ICS Prize

Pascal van Hentenryck, Amir Ali Ahmadi and Bill Cook (l-r).

Recipients:
A.A. Ahmadi, A. Olshevsky, P.A. Parrilo and J.N. Tsitsiklis
Recognition:
Best English language paper or group of related papers dealing with the operations research/computer science interface.

2012 ICS Student Paper Award

Peter Frazier, Huashuai Qu and Bill Cook (l-r).

Recipient:
Huashuai Qu
Recognized work:
“Simulation Selection with Unknown Correlation Structures”

CPMS: Practice Section of INFORMS

The Daniel H. Wagner Prize for Excellence in Operations Research

Allen Butler of Daniel H. Wagner Associates (third from left) with Fernando Ordonez, Milind Tambe and Kathryn Moretti.

Recipient:
Bo An, Fernando Ordonez, Milind Tambe, Eric Shieh and Rong Yang, University of Southern California; Craig Baldwin, Joseph DiRenzo, Ben Maule, Garrett Meyer and Kathryn Moretti, U.S. Coast Guard
Recognized work:
“A Deployed Quantal Response Based Patrol Planning System for the U.S. Coast Guard”

Data Mining

Student Paper Award

Kaibo Liu (l) and Peter Qian.

Recipient:
Kaibo Liu, Georgia Tech
Finalist:
Yi-Hao Kuo, Stanford University

Decision Analysis

Frank P. Ramsey Medal

Detlof von Winterfeldt, award-winner Bob Clemen and Vicki Bier (l-r).

Recipient:
Robert T. Clemen, Duke University
Recognition:
Distinguished contributions in decision analysis

Practice Award

Recipients:
Carmen Carmona, Rex Mazonowicz and Patrick Warburton, Catalyze, Inc.
Recognized work:
“Catalyze Supports U.K. Ministry of Defense Training Rationalization”

Student Paper Award

Jun Zhuang, award-winner Mehmet Ayvaci and Lea Deleris (l-r).

Recipient:
Mehmet Ayvaci, University of Texas at Dallas
Recognized work:
“The Effect of Budgetary Restrictions on Breast Cancer Diagnostic Decisions”

Publication Award

Ralph Keeney (l) and Jason Merrick.

Recipient:
Samuel Bond, Georgia Institute of Technology; Kurt A. Carlson, Georgetown University; Ralph Keeney, Duke University

Energy, Natural Resources and the Environment

2012 Student Paper Travel Award

Sheng Yu (l) with Steffen Rebennack.

Recipient:
Sheng Yu, George Washington University
Recognized work:
“Adaptive Convex Enveloping for Multidimensional Dynamic Programming”

2012 Best Publication Award in Energy

Antonio Conejo, Nicola Secomandi, Guoming Lai and Edward Anderson (l-r).

Recipients:
Guoming Lai, Francois Margot and Nicola Secomandi
Recognized work:
“An Approximate Dynamic Programming Approach to Benchmark Practice-Based Heuristics for Natural Gas Storage Valuation”

2012 Best Publication Award in Environment & Sustainability

Lizhong Wang (l) and Hayri Onal.

Recipient:
Lizhong Wang, Liping Fang and Keith W. Hipel
Recognized work:
“Basin-wide Cooperative Water Resources Allocation,” European Journal of Operational Research, Vol. 190, No. 3, November 2008, pages 798-817.

2011 Best Paper in Forestry Sponsored Sessions Award

sub div11

Recipient:
Bistra Dilkina
Recognized work:
“Cost-effective Conservation Planning for Improving Landscape Connectivity”

2011 Best Paper in Environment & Sustainability Sponsored Sessions Award

Rodolfo Carvajal (l) and Hayri Onal.

Recipient:
Rodolfo Carvajal
Recognized work:
“Imposing Connectivity Constraints in Forest Planning Models”

2011 Best Paper in Mining Sponsored Sessions Award

Alexandra M. Newman, Gonzalo Munoz, Juan Pablo Vielma.

Recipient:
Gonzalo Munoz
Recognized work:
“Implementation of Bienstock and Zuckerberg’s Algorithm for the Open-pit Mine Scheduling Problem”

2011 Best Paper in Mining Sponsored Sessions Award

Recipient:
Donal O’Sullivan
Recognized work:
“Long-Term Extraction and Backfill Scheduling in a Complex Underground Mine”

Financial Services

Best Student Research Paper Award

Aparna Gupta (l) and Qihang Lin.

Recipient:
Qihang Lin
Second place recipient:
Sandun C. Perera

Health Applications Section

Pierskalla Best Paper Award

Doug Bish, John Birge, Vishal Ahuja and William Pierskalla (l-r).

Recipient:
Vishal Ahuja and John Birge
Recognized work:
“Fully Adaptive Designs for Clinical Trials: Simultaneous Learning from Multiple Patients”

Seth Bonder Scholarship for Applied Operations Research in Health Services

Amin Khademi.

Recipient:
Amin Khademi

Information Systems Society

Distinguished Fellow Award

Recipients:
Hasan Pirkul, Tridas Mukhopadhyay and Abraham Seidmann

INFORMS Moving Spirit Awards

Moving Spirit Award

Award-winner Frank Ciarallo (center) is flanked by George Polak (l) and Michael Gorman (r).

Recipients:
Frank Ciarallo (Cincinnati-Dayton Chapter), Stefan Karisch (Rocky Mountain Chapter) and Ina Markham (Southeastern Chapter)

Recognition:
Frank Ciarallo was honored with a Moving Spirit Award for his long-term involvement in the Cincinnati- Dayton Chapter, including service in each of the officer positions. Among his achievements, Ciarallo has led colleagues at local universities in supporting significant regional activities such as the OR-OHIO lecture series and an INFORMS Midwestern Conference.

Recognition:
Stefan Karisch was honored with a Moving Spirit Award for his leadership in reactivating the Rocky Mountain Chapter. Through Karisch’s initiative, the chapter was able to recruit volunteer leaders and plan regular events that continue to draw new members to the group.

Recognition:
Ina Markham was honored with a Moving Spirit Award for her service to the Southeastern Chapter over the past 25 years, during which she served in several officer positions, initiated many operational improvements and worked successfully to involve more women in the chapter’s annual conferences.

Judith Liebman Awards

Terry Harrison (l) and Olga Raskina (r) flank awardwinner Mazen Hussein (center).

Terry Harrison (l) and Olga Raskina (r) flank awardwinner Shrikant Jarugumilli.

Terry Harrison (l) and Olga Raskina (r) flank awardwinner Cameron MacKenzie.

Recipients:
Mazen Hussein (University of Wisconsin-Milwaukee Student Chapter), Shrikant Jarugumilli (Missouri University of Science & Technology Student Chapter) and Cameron MacKenzie (University of Oklahoma Student Chapter)

Recognition:
Mazen Hussein was the founding president of the student chapter at the University of Wisconsin-Milwaukee. Among other successes, he led the chapter to significant, multi-disciplinary growth in just one year and launched the INFORMS@UWM Award for Best Senior Design in Industrial Engineering.

Recognition:
Shrikant Jarugumilli was the founding president of the student chapter at Missouri University of S&T, where he persisted for several years building awareness of and interest in INFORMS before officially petitioning for the chapter. His work as president included organizing sponsored review sessions and a graduate seminar series.

Recognition:
Cameron MacKenzie led the effort to reactivate the student chapter at the University of Oklahoma, which has since become a winner of the INFORMS Student Chapter Award. He established the chapter as a student organization within the university, thus garnering additional funding for student activities. He has represented the chapter at INFORMS meetings.

Student Chapter Annual Awards

Recipients:
Texas A&M University, University of South Florida (Summa Cum Laude), Oklahoma State University, University of Massachusetts (Magna Cum Laude), Arizona State University, University of Arizona, University of Oklahoma (Cum Laude)

INFORMS Past President Terry Harrison (far left) and Olga Raskina (far right) congratulate Manish Bansal, Zeynep Ertem, Abhilasha Katariya, Samyukta Sethuraman, Michelle Alvarado and Chitra Balasubramaniam of Texas A&M.

Recognition:
Texas A&M University was recognized, most notably, for sending 25 member volunteers to participate in various community service projects in and around the Bryan-College Station area as part of The Big Event, which is the largest one-day, student-run service project in the nation. The chapter also participated in Engineering Week events around campus with the goal of increasing awareness of engineering and gaining visibility for the student chapter.

INFORMS Past President Terry Harrison (far left) and Olga Raskina (far right) congratulate Javad Sajjadi, Felipe Feijoo, Sandro Paz, Mehrnaz Abdollahian, Monica Puertas, Diego Martinez and Serkan Gunpinar of South Florida.

Recognition:
University of South Florida was recognized, most notably, for providing logistical and operational support to Project World Health, a group of medical students who traveled to the Dominican Republic in 2011 to provide free medical services to the under-served population. They were able to improve the medical station design and develop a pharmacy inventory planning and control plan and data collection system. Chapter members also participated in USF’s Engineering Expo, an event designed to introduce K-12 students to concepts in math, science, engineering, and technology.

INFORMS Past President Terry Harrison (far left) and Olga Raskina (second from right) congratulate Changqing Cheng, Omer Beyca, Juan Ma and Foad Mahdavi Pajouh of Oklahoma State.

Recognition:
Oklahoma State University, in addition to the general strength of its activities, is notable for having organized a local transportation service for members attending the INFORMS annual meeting in Charlotte, N.C.

INFORMS Past President Terry Harrison (far left) and Olga Raskina (far right) congratulate Dong Li and Joanne Oh of the University of Massachusetts.

Recognition:
University of Massachusetts, in addition to its full program of activities, most notably provided many volunteer hours to the INFORMS Regional Conference that was held at the university in 2011.

INFORMS Past President Terry Harrison (far left) and Olga Raskina (far right) congratulate Dong Li and Joanne Oh of the University of Massachusetts.

Recognition:
Arizona State University was recognized for its overall strong and varied program of events, especially its involvement in the “IEs helping IEs” program, which involves interactive discussions on career planning.

INFORMS Past President Terry Harrison (f) and Olga Raskina (r) flank Weini Zhang of the University of Arizona.

Recognition:
University of Arizona was recognized for a program focused on networking, social and workshop events, and for its strong communications.

INFORMS Past President Terry Harrison (far left) and Olga Raskina (far right) congratulate Ebisa Wollega and Hiba Baroud of the University of Oklahoma

Recognition:
University of Oklahoma was recognized for a balanced program of events, including opportunities for students to practice presentations and informal meetings with professors to discuss career questions.

INFORM-ED Case Competition

Recipient:
Gokhan Ceyhan, Sinan Gurel, Gülser Köksal, Murat Köksalan, Sinem Mutlu and Sahan Yildiz, Middle East Technical University

Recognized work:
“Predicting ATM Transactions at IS Bank”

Second place recipient:
Tinglong Dai, Robert Noecker, Joshua Rheinbolt and Sridhar Tayur, Carnegie Mellon University

Recognized work:
“Patient Experience Improvement at UPMC Eye Center”

Junior Faculty Interest Group

JFIG Paper Competition Award

Left to right: Henry Lam (finalist), Jeff Linderoth (competition chair), Guanghui Lan (winner), Sujin Kim (finalist), Carri Chan (second place), Galit Yom-Tov (second place), James Luedtke (finalist), Esra Buyuktahtakin (JFIG secretary), Santanu Dey (finalist).

Recipients:
Guanghui Lan and Saeed Ghadimi, University of Florida

Recognized work:
“Stochastic First- and Zeroth-order Methods for Nonconvex Stochastic Programming”

Second place recipients:
Carri W. Chan, Columbia University; Galit Yom-Tov, Technion-Israel Institute of Technology; and Gabriel Escobar, Kaiser Permanente Northern California

Recognized work:
“When to use Speedup: An Examination of Intensive Care Units with Readmissions”

Finalist:
Henry Lam, Boston University

Recognized work:
“Robust Sensitivity Analysis for Stochastic Systems”

Finalist:
James Luedtke, University of Wisconsin-Madison

Recognized work:
“A Branch-and-Cut Decomposition Algorithm for Solving General Chance-Constrained Mathematical Programs”

Finalists:
Santanu S. Dey and Diego A. Morán, Georgia Institute of Technology

Recognized work:
“Some Properties of Convex Hulls of Integer Points Contained in General Convex Sets”

Finalists:
Sujin Kim and Yibo Ji, National University of Singapore; and Dali Zhang, Sing Health

Recognized work:
“A Generalized Nash Equilibrium Model for a Network of Interlinked Oligopolistic Markets”

MSOM

Student Paper Competition

Yina Lu, Soroush Saghafian, Emre Nadar, Buket Avci, Bar Ifrach and Sang Won Kim (l-r).

Recipient:
Yina Lu, Columbia University

Recognized work:
“Measuring the Effect of Queues on Customer Purchases”

Recipient:
Soroush Saghafian, Arizona State University

Recognized work:
“Complexity-Based Triage: A Tool for Improving Patient Safety and Operational Efficiency”

Finalists:
Sang Won Kim, Columbia University; Buket Avci, INSEAD; Emre Nadar, Bilkent University; and Bar Ifrach, Stanford University

Distinguished Service Award

Mark Ferguson and Steve Graves.

Recipient:
Stephen C. Graves, Massachusetts Institute of Technology

Recognized work:
Meritorious service towards advancing the goals and objectives of the MSOM Society of INFORMS

Distinguished Fellows Award

Recipients:
Jan A. Van Mieghem, Northwestern University and Ward Whitt, Columbia University; Paul R. Kleindorfer

Best Paper Award

Recipients:
Ioana Popescu, INSEAD; Victor F. Araman, American University of Beirut

Recognized work:
“Media Revenue Management with Audience Uncertainty: Balancing Upfront and Spot Market Sales”

Society for Marking Science

2012 John D.C. Little Award

Recipients:
Dina Mayzlin and Jiwoong Shin

Recognized work:
“Uninformative Advertising as an Invitation to Search,” Marketing Science, Vol. 30, No. 4, 2011, pp. 666-685.

2012 Frank M. Bass Dissertation Paper Award

Recipients:
Jun B. Kim, Bart Bronnenberg and Paulo Albuquerque

Recognized work:
“Online Demand Under Limited Consumer Search,” Marketing Science, Vol. 29, No. 6, 2010, pp. 1001-1023.

2012 Long Term Impact Award

Recipients:
Gerard J. Tellis, University of Southern California, and Peter N. Golder

Recognized work:
“Growing, Growing, Gone: Cascades, Diffusion, and Turning Points in the Product Life Cycle,” Marketing Science, Vol. 23, No. 2, 2004, pp. 207-218.

2012 Fellow Award

Recipients:
Vithala R. Rao, Cornell University, and Michel Wedel, University of Maryland

2011 ISMS Doctoral Dissertation Proposal Competition

Recipient:
Navdeep Sahni, University of Chicago

Recognized work:
“Effect of Temporal Spacing between Advertising Exposures: Evidence from an Online Field Experiment”

Recipient:
Doug J. Chung, Yale University

Recognized work:
“Do Bonuses Enhance Sales Productivity? A Dynamic Structural Analysis of Bonus-Based Compensation Plans”

Recipient:
Jason M.T. Roos, Duke University

Recognized work:
“Hyper-media Search and Consumption”

2012 Gary L. Lilien ISMS-MSI Practice Prize

Recipients:
V. Kumar, Georgia State University, Vikram Bhaskaran, Rohan Mirchandani ans Milap Shah

Recognized work:
“Creating a Measurable Social Media Marketing Strategy for Hokey Pokey: Increasing the Value and ROI of Intangibles and Tangibles”

Military Applications

2011 Koopman Prize

Bill Fox (l) and Greg Parlier (r).

Recipient:
Greg H. Parlier

Seth Bonder Scholarship for Applied Operations Research in Military Applications

Front, l-r: Mehmet Ertem and Merrill Bonder. Back, l-r: Bill Fox, Greg Parlier, Ed Pohl, Dick Deckro, Dean Hartley and Peter Cherry

Recipient:
Mehmet Ertem

J. Steinhardt Prize

Donald P. Gaver Jr., Warren Sutton and Hoda Parvin (front, l-r).

Recipient:
Don Gaver Jr.

Omega Rho Distinguished Lecturer

Edward C. Prescott,
Arizona State University
“Operations Research and the Revolution in Aggregate Economics”

Optimization

Student Paper Prize

Simge Kucukyavuz, Diego Moran and Jon Lee (l-r).

Recipient:
Diego A. Moran R.

Recognized work:
“A Strong Dual for Conic Mixed-Integer Programs”

Prize for Young Researchers

Endre Boros, Sergei Chubanov and Jon Lee (l-r).

Recipient:
Sergei Chubanoz

Recognized work:
“A strongly polynomial algorithm for linear systems having a binary solution”

Khachiyan Prize

Egon Balas, Andras Prekopa and Jon Lee (l-r).

Recipient:
Andras Prekopa

Farkas Prize of the Optimization Society

Michel Goemans (1) and Jon Lee.

Recipient:
Michel Goemans

Organization Science

Best Dissertation Proposal Competition

Recipient:
Melissa A. Valentine, Harvard University

Second place recipient:
Elizabeth (Bess) D. Rouse, Boston College

Public Programs, Service & Needs

Best Paper Competition

Jeremie Gallien (center) receives award.

Recipients:
Jérémie Gallien, Zachary Leung and Prashant Yadav

Recognized work:
“Rationality and Transparency in the Distribution of Essential Drugs in Sub-Saharan Africa: Analysis and Design of an Inventory Control System for Zambia”

Second place recipients:
Timothy C.Y. Chan, Derya Demirta and Roy H. Kwon

Recognized work:
“Optimizing the Deployment of Public Access Defibrillators”

Quality, Statistics & Reliability

Best Student Paper

Qiang Huang, Matthew Plumlee and Rajesh Ganesan (l-r).

Recipient:
Matthew Plumlee, Georgia Institute of Technology

Recognized work:
“Tractable Functional Response Modeling using Nonstationary Covariance Functions”

Railroad Applications

Problem Solving Competition

Recipient:
Chiwei Yan

Recognized work:
“Mixed-integer Programming Based Approaches for the Movement Planner Problem: Model, Heuristics and Decomposition”

Second place recipients:
Maurizio Boccia, Carlo Mannino and Igor Vasiliev

Recognized work:
“Solving the dispatching problem on multi-track territories by mixed integer linear programming”

Third place recipients:
Frank Fischer and Boris Grimm

Recognized work:
“Movement Planner Algorithm Design For Dispatching On Multi-Track Territories”

Management Science in Railway Applications: Student Paper Contest

Recipient:
Xiaoyan Si

Recognized work:
“Real-time Crew Assignment in Double-ended Districts with Primary-Secondary Queues”

Distinguished Member Award

Recipient:
Ajith Wijeratne

Revenue Management Section Prize

Recipient:
Omar Besbes

Recognized work:
“Dynamic pricing without knowing the demand function: risk bounds and near-optimal algorithms and Revenue Management for a Make-to-Order Queue in an Uncertain Market Environment”

2012 Practice Award

Recipients:
Jose Beltran, Kay-Yut Chen, Aldo Garcia, Shailendra Jain, Enis Kayis, Alejandra Salazar, Jay Wang, Ruxian Wang, Guillermo Gallego, Matthew Wagner, Tillmann Fein and Trishala Raj Shankar

Recognized work:
“Data-Driven Market Pricing and Portfolio Management”

Service Science

Best Paper Competition

Joline Uichanco, Rama Akkiraju and Roland Rust (l-r).

Recipients:
Joline Uichanco, Siddharth Balwani, Georgia Perakis, Mallik Angalakudati, Jorge Calzada, Bikram Chatterjee and Nicolas Raad

Recognized work:
“Stochastic Optimization for Resource Allocation with Random Emergencies”

Second place recipient:
Constainin Alba

Recognized work:
“Downstream Consequences of Upstream Planning Variety: Evidence from an Enterprise System Maintenance Unit”

Third place recipients:
Oscar A. Herrera-Restrepo and Alexandra Medina-Borja

Recognized work:
“Modeling Social Service Delivery Organizations Based on Agents”

Technology Management

Distinguished Speaker Award

Juliana Hsuan (l) with James M. Utterback.

Recipient:
James M. Utterback, Massachusetts Institute of Technology

Best Dissertation Award

Cheryl Druehl (l) and Zhijian Cui.

Recipient:
Zhijian Cui, INSEAD

Recognized work:
“Management of Collaborations and Conflicts in New Product Development”

Second place recipient:
Vivek Tandon, University of Michigan

Recognized work:
“Make Hay While The Sun Shines Or Be More Loyal Than The King? The Impact Of External Labor Markets On The Technological Search Process Within Firms”

Transportation Science & Logistics

Dissertation Prize

Elise Miller-Hooks, Jon Peterson and Satish Ukkusuri (l).

Recipient:
Jon Peterson, Georgia Institute of Technology

Recognized work:
“Large-Scale Mixed Integer Optimization Approaches for Scheduling Airline Operations under Irregularity”

Best Paper Award

Elise Miller-Hooks, John Bartholdi, Donald Eisenstein and Luce Brotcorne (l-r).

Recipients:
John Bartholdi, Georgia Institute of Technology; Donald Eisenstein, University of Chicago

Recognized work:
“A Self Coordinating Bus Route to Resist Bus Bunching”

Women in ORMS

Advancement of Women in OR/MS

Women in ORMS Award winners past and present (l-r): Candace Yano (2008), Vicki Sauter (2012), Jane Ammons (2005) and Berna Dengiz (2011).

Recipient:
Vicki L. Sauter, University of Missouri-St. Louis